22 בספטמבר 2022

מתכון לי

מתכונים במהירות ובקלות

ניצחון דחוק לסוציאל-דמוקרטיים בבחירות בגרמניה


סופית: אור ליום שני, ניתן לקבוע כי מפלגת הסוציאל-דמוקרטים ניצחו את הבחירות בגרמניה עם 25.7% מקולות הבוחרים, כאשר איחוד השמרנים שנייה עם התוצאה הגרועה ביותר בתולדותיה – 24.1%.

הירוקים שלישיים עם התוצאה הטובה ביותר בתולדותיהם – 14.8%, הליברלים עם 11.5%, אלטרנטיבה לגרמניה קיבלה 10.3% ואילו די לינקה (השמאל הקיצוני) לא עברה את אחוז החסימה, אך תקבל ייצוג על ידי שלושה צירים שנבחרו אישית.

הניצחון של הסוציאל-דמוקרטים, למרות היותם חברים בממשלה היוצאת, נחשב כ״תחיית המתים״ של מפלגה שרק לפני כשנה וחצי הייתה על הקרשים וסבלה ממשבר מנהיגות חריף.

ההחלטה להריץ את אולאף שולץ, סגן הקנצלרית ושר האוצר בממשלה היוצאת, כמועמד למשרת הקנצלר – הוכיחה את עצמה כהימור נכון. לנוכח הטעויות והפאשלות של שני המועמדים האחרים לתפקיד – ארמין לאשט מטעם השמרנים ואנאלנה ברבוק מטעם הירוקים – הצטייר שולץ כמועמד רציני ואמין שיוכל להנהיג את גרמניה.

יותר מ-40% מהגרמנים ראו בו מועמד הולם לתפקיד הקנצלר, לעומת כ-20% בלבד שהעדיפו את לאשט. אף שסביר להניח ששולץ יקבל לידיו ראשון את ההזדמנות להרכיב ממשלה חדשה, אין ודאות שהוא יצליח במשימה – בעיקר בגלל ההתנגדות בשורות מפלגתו לשיתוף פעולה עם הליברלים. שולץ הוא נציג הזרם המרכזי במפלגתו, שהיא כיום בעלת פרופיל שמאלני יותר.

קרדיט – פורסם לראשונה