19 בינואר 2021

מתכונים

מתכונים במהירות ובקלות

מחמ”ל שמזכיר בונקר ועד סיוע לקשישים: כך מצאו את עצמן העיריות בחזית המאבק בקורונה


מגפת הקורונה איתנו כבר כמעט שנה. מי שמתמודדות עם התחלואה ברמה האזרחית הן הרשויות המקומיות, שנדרשות לתת מענה לתושבים בסוגיות רבות. כתבי “ישראל היום” ביקרו במרכזי השליטה בכמה ערים מרכזיות והתרשמו מהפעילות הנרחבת שנעשית למען הקהילה.

ירושלים: “הפערים בין מזרח העיר למערבה גדולים”

יורי ילון

חמ”ל הקורונה של עיריית ירושלים, הנמצא בכיכר ספרא, מזכיר בונקר צבאי מאובזר ומאויש. הנתונים על תחלואת הקורונה בשכונות השונות בבירה, לצד גרפים וטבלאות על שיעורי הנבדקים והמתחסנים, זורמים אל החמ”ל.

את החמ”ל מנהל סא”ל (מיל’) שלום אייזנר, ממונה הקורונה בעיריית ירושלים. “אני מחויב למיליון תושבי ירושלים”, מספר אייזנר, “יש בעיה במזרח העיר, שם 15-10 אחוזים מהאוכלוסייה מעל גיל 60 התחסנו, בעוד במערב העיר התחסנו 55 אחוזים מכלל בני 60 ומעלה”. הטלפון שלו לא מפסיק לצלצל. אחת השיחות היא מנאמן קורונה בשכונה, שמספר שהורה הביא את בנו לתלמוד תורה, אף שהילד מאומת לקורונה. אייזנר נכנס לפעולה מייד. “יש לנו בכל מוסד כזה נאמן קורונה, שמוציא את הילד, ואם הוא לא מצליח אני מדבר עם רב השכונה או עם מנהל המוסד החינוכי כדי לטפל בעניין”, הוא מסביר.

מאמץ נוסף, לדבריו, “הוא מאבק בתחלואה המתפשטת, אבל יש היענות נמוכה במזרח העיר. לעומת זאת, יש עלייה משמעותית בשכונות החרדיות והכלליות”.

נתוני התחלואה זורמים לחמ"ל // צילום: אורן בן חקון
ראש העיר משה ליאון מפרגן לאייזנר. “משכנו את אייזנר מהמל”ל והוא מפקד מבצע הקורונה”, מציין ראש העיר, “חשוב להדגיש שאין מספיק חיסונים בירושלים”.

בחמ”ל הקורונה יש פעילות ענפה של מיזם “אנשי חיל”, שמעניק סיוע הכרחי למשפחות שבהן יש חולי קורונה. דוד רייזמן, הרכז הנמרץ של הפרויקט, מספר: “במשפחה אחת נמצא חולה מאומת, וכל המשפחה נאלצה להיכנס לבידוד לפני שבת. למחרת בבוקר נשלחו למשפחה סל מזון וגם אוכל חם, ומובן שעובדת סוציאלית יצרה קשר”.

יוסי פרוינד, רכז קורונה במרכז ירושלים, מקבל פניות ללא הרף. “חוץ מסלי המזון, משפחות עם ילדים מקבלות קוד, המאפשר להן לרכוש משחקים”, הוא מספר, “אחרי השימוש במשחקים, המאומת מעביר את המשחקים למאומתים אחרים בשכונה. היו לנו מקרים של אנשים חולי קורונה, שהתקלקלה להם מכונת כביסה או היה להם פיצוץ של צנרת, ובאמצע הלילה מצאנו אינסטלטור מתאים שכבר חלה בקורונה, שטיפל בבעיה”.

פרדס חנה-כרכור: “פועלים לחזק את תחושת הקהילתיות”

ירון דורון

במרכז השליטה במועצה המקומית פרדס חנה-כרכור פועלים שני מוקדים: האחד למעקב אחר החולים והמבודדים, והאחר מוקדש כל כולו לסיוע.

בכל בוקר מגיעים עובדים כדי לאייש את העמדות. הפעם הגיעו ספרניות, שאחת מהן היא נעמה רוטמן. “קיבלנו רשימות ותדרוך איך מתקשרים לאנשים ושואלים על שלום החולים והמבודדים ואם הם זקוקים לעזרה”, מספרת רוטמן, ומוסיפה: “יש לנו רשימה של חנויות ומכולות למי שלא מסתדר עם הזמנות אונליין. בסך הכל התגובה של כולם אוהדת מאוד והם מודים לנו”.

עד לפני כמה ימים יצאו מהמוקד בכל יום שיחות ל-150 חולים ומבודדים. עם זאת, עקב העלייה בתחלואה מספר השיחות הרקיע לכ-500. “לפני שבועיים שקלנו להפעיל את המוקד פעמיים בשבוע אבל בשל העלייה הוא פועל בכל יום”, אומרת תמי בר-ששת, מנהלת אגף רווחה וקהילה במועצה, “בכל יום אנחנו מקבלים עדכון ומתקשרים לכל אחד מהמבודדים כדי לוודא שהם בבידוד, ואם הם צריכים סיוע במשהו. לגבי המאומתים, בודקים גם אם הם דיווחו למשרד הבריאות, וכל מה שצריך כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה”.
מתקשרים לכל אחד מהמבודדים

אהוד עמרם ממוקד הסיוע מסביר: “אנו עוזרים לאנשים שהם לבד בבית, עריריים, שיש להם קושי פיזי או שהם בקבוצת סיכון. במקרים האלה אנחנו דואגים שיגיע מתנדב, ייקח מהם אמצעי תשלום וירכוש עבורם תרופות או יערוך קניות”.

מי שמלווה את המוקדנים היא נוי לוי, עובדת סוציאלית קהילתית. “חיזקנו את תחושת הקהילתיות מתוך הבנה שהקורונה עדיין כאן והיא נשארת, ואנחנו צריכים כקהילה לעזור אחד לשני”, מסבירה לוי.

במהלך המשמרת נעשית פנייה של קשישה בודדה. במסגרת הטיפול נשלחות ערכת משחקים והנחיות לפעילויות ספורט, אך בעיקר ישודכו לה מתנדבים אשר יהיו עימה בקשר ויפיגו את בדידותה. שני המוקדים פועלים גם בימי הסגר המהודק.

יקנעם: “נותנים כתף במאבק בנגיף, אזרחים רבים מתנדבים”

עדי חשמונאי

עשרה חודשים חלפו מאז פרצה הקורונה, ובעיריית יקנעם נוהלי העבודה שהחלו מכניסתה הפכו מנוהלי חירום – לשגרה.

מנהלי המחלקות והתחומים מכונסים על ידי ראש העיר סימון אלפסי בכל שבוע לקבינט הקורונה העירוני. במסגרת הפעילות העירייה מפעילה את השיטור העירוני שהקצה “סיירת קורונה”, עורכת תשאולים אפידמיולוגיים, ומפעילה את המוקד העירוני – מרכז העצבים המקבל את פניות התושבים הנזקקים לסיוע, אשר אותן מנתבים הממונים למחלקות השונות בהתאם לצרכים המשתנים.

המוקד עבר לעבוד במשמרות בימי הסגר, כדי לתת לתושבים מענה לאורך כל שעות היום.

סופ”ש תחת סגר: האכיפה באזור הצפון // צילום: דוברות המשטרה

“יש פה צוות גדול של בעלי תפקידים שנותנים כתף והמון מתנדבים אזרחיים מהעיר הפועלים ביום ובלילה, גם בשעות היום בזמן העבודה שלהם וגם בשעות הפנאי”, מספרת אפרת נל, המתכללת את המענים שנותנת העירייה לתושביה בתחום הקורונה. “נתקלתי בעיקר במצוקות של אנשים. אנשים שבמרץ הכל היה תקין אצלם, שני בני הזוג עבדו, ודקה אחר כך שניהם היו בבית, עם הילדים, ללא פרנסה וללא מעגלי תמיכה”.

בדומה לנל, שממלאת את התפקיד לצד תפקידה כמנהלת הרשות לביטחון קהילתי, גם מיכל דריהם, שמשמשת מתאמת בריאות בעירייה, נאלצה לצקת תוכן אחר בתפקידה בעקבות משבר הקורונה, אשר לא מוגבל רק לתשאולים האפידמיולוגיים.

"דואגים לכל המאומתים" // צילום: אייל מרגולין - ג'יני

“אני מגיעה בכל בוקר, מסתכלת על רשימת המאומתים, מתקשרת אליהם לשאול לשלומם ואם הם זקוקים למשהו אני פונה לרכזת המתנדבים”, מספרת דריהם, “עיקר ההידבקויות הן בתוך המשפחה ומכאן אף אחד לא יכול לצאת מהבית. דיברתי עם אם שהיא ושתי בנותיה מאומתות ולא יכולות לצאת מהבית. היא סיפרה שהיא הזמינה משלוח של קניות אבל ביטלה כי הוא היה יקר מדי, אז הצעתי שאני אעשה את זה בשבילה”.

אשדוד: “דואגים לבני 60 ומעלה”

שלומי דיאז

מרכז השליטה של עיריית אשדוד לטיפול ולסיוע לאוכלוסייה בזמן המגפה הוקם כבר בתחילת אוגוסט – ומאז קוצר הצלחה.

המשל”ט עוסק, בין השאר, בחקירות אפידמיולוגיות לקטיעת שרשראות ההדבקה, ביצירת קשר עם אנשים הנדרשים לבידוד בעקבות מגע עם חולים מאומתים, וכן בסיוע בפינוי חולים מאומתים למלוניות. צוות העבודה האחראי לכך מבצע בכל יום מאות חקירות. לאחר מכן מועבר המידע לצוות שני, שמשוחח עם אנשים שבאו במגע עם חולי קורונה ומנחה אותם להיכנס לבידוד. צוות שלישי אחראי ליצירת קשר עם גורמים במוסדות חינוך, במקומות עבודה ובישיבות, שבהם התגלו חולים. צוות רביעי מורכב מנציגי קופות החולים, פיקוד העורף וגורמי עירייה ומטרתו לסייע בפינוי חולים למלוניות ייעודיות.

משימה עיקרית נוספת של המשל”ט היא סיוע לאוכלוסייה המבוגרת. נמצא כי 41 אלף תושבים הם מעל גיל 65, ומתוכם מופו העריריים או המתגוררים בגפם. “חיברנו כל אחד ואחת לבני נוער ולעובדי עירייה שתפקידם להיות איתם בקשר, לבקרם לפחות פעם או פעמיים בשבוע ולדאוג לכל מחסורם”, הסבירו.

מבצעים מאות חקירות ביום // צילום: לירון מולדובן

על כל המשימות מפקחת ראש מינהל השירותים החברתיים רונית צור. “עד היום ביצענו כמעט 16 אלף שיחות וחקירות”, מספרת מנהלת המשל”ט מירי בן דוד, “הפניות מרובות וקשורות בדיוק למשימות המשל”ט – בקשות למזון, לתרופות, בענייני בעיות חשמל בבית, ואפילו בדידות”.

במוקד הסבירו כי “הקורונה יצרה מציאות שלא הייתה מוכרת עד עכשיו. מבוגרים נשארים בבית להגן על בריאותם וצעירים לא יכולים להיפגש. לכן בייחוד כעת, בסגר, אבל גם באופן כללי, הסיוע ניתן תוך שמירת מרחק. רוכשים להם מזון, תרופות ועוד, וגם מפיגים בדידות”.

אשקלון: “למרות העומס, ממשיכים לעבוד מהלב”

גדי גולן

“לשבת שמונה שעות בחמ”ל הקורונה באשקלון זה לפעמים לשמוע זעקות וכאב של תושבים, רובם מבוגרים, חולים, ניצולי שואה, נכים, אנשים שמתקשים בחיי היום-יום, על אחת כמה וכמה בתקופת הקורונה, ועוד יותר בתקופת הסגר”, כך מספרת אילונה מנדלבלום, נציגת שירות במוקד הקורונה בעיר.

“אני רואה במוקד שליחות למען התושבים”, היא אומרת, “זאת עבודת קודש. נכון שפונים אלינו גם צעירים, בני נוער, זוגות צעירים או הורים שצריכים לדעת לגבי פעילות מערכת החינוך, והם יכולים להסתדר בכוחות עצמם, אבל עיקר הפניות אלינו הן מאנשים מבוגרים”.

"זאת עבודת קודש"

לדבריה, “כשראש העיר, תומר גלאם, החליט על הקמת המוקד, המטרה הייתה להנגיש לתושבים את המידע שמועבר ממשרד הבריאות וקופות החולים, לתת מענה לפניות בסוגיות הקשורות לנגיף, לזמינות אתרי בדיקות ולמיקומם, כתובות ומספרי טלפון חיוניים, ומענה בעניין אכיפת ההנחיות, בקשות לחיטוי והדברה, בקשות להתנדבות וליווי מבוגרים לחיסון”. לדברי מנדלבלום, “העבודה במוקד לא קלה מבחינה רגשית. אתה שומע מצוקה של הפונים אלינו, גם את הדמעות לפעמים, כי הקורונה, ובמיוחד שני הסגרים הראשונים, גרמה לא מעט בדידות, כאב וצער לאנשים”.

“ככל שהמגפה מתפשטת והתחלואה עולה, כך מספר הפניות גדל”, אומרת נציגה אחרת במוקד, חני חסון, “ביום יש כ-100 פניות, והיו ימים, במיוחד בסגרים, של 700 פניות… אנחנו ערוכים לסגר השלישי. אנחנו מקבלים מבול של פניות ושאלות בכל מה שקשור לרווחה של האזרח, במיוחד אלה שזקוקים לרווחה – והעיקר, מבחינתנו, למנוע את שרשרת ההדבקה בנגיף הקורונה”.

קרדיט – פורסם לראשונה

דרגו את המתכון
[סה"כ: 0 ממוצע: 0]