2 ביוני 2023

מתכון לי

מתכונים במהירות ובקלות

"לא מסדירים את עלויות הבידוד – זה מתכון לאנדרלמוסיה" – קריירה


עובדי חלק מהמחלקות המוגדרות "חיוניות" בבנק הפועלים קיבלו השבוע הודעה כי ממחר יעבדו במקומות שונים כדי למנוע מצב שבו יחלו בקורונה או ייכנסו לבידוד. בטרם נכנסה ההנחיה לפועל, הגיעה הודעה של משרד הבריאות כי חולה קורונה היה בדרבי התל אביבי ואלפי אנשים נאלצו להיכנס לבידוד. אחד מהם עובד בבנק הפועלים.

ההנחיות של משרד הבריאות העלו את רף הכוננות של חברות ועסקים, ובמקביל הובילו לתחושה כי ישנה פאניקה מוגזמת. נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, אמר כי "לקרוא לאלפי אנשים להיכנס לבידוד, בלי להסדיר את העלויות שנובעות מכך זה מתכון לאנדרלמוסיה. המדינה קוראת לאזרחים להיכנס לבידוד ומודיעה להם שזה על חשבונם. במצב כזה, עובדים שאין להם מספיק ימי חופש יגיעו למקומות העבודה ויסתירו את העובדה שהם אמורים להיות בבידוד".

תומר ציין כי "לאחר שהעליתי את הנושא בדיון שכינס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא הורה למשרד האוצר להציג תוכנית לפתרון סוגיית עלות ימי הבידוד, אבל האוצר מתנהל לפי כללים משלו. המצב החוקי אינו מאפשר תשלום לעובדים שנמצאים בבידוד".

צילום: דודו בכר

בבנק ישראל ערכו שלשום מפגש עם עשרות נציגים של בנקים ישראלים, בנקים זרים שפועלים בישראל, חברות כרטיסי אשראי ומחברות שב"א ומס"ב – האחראיות על מערכות תשלומים וסליקה. במהלך המפגש דנו הצדדים בסוגיות הקשורות ליכולת שלהם לעבוד תחת מגבלות שחלו עליהם בעקבות המצב. הדבר רלוונטי במיוחד לקיום כנסים ומפגשים שכוללים הרבה משתתפים. בשלב זה, בבנק ישראל לא מתכוונים לבדוק את השפעות הקורונה על תיקי נוסטרו (השקעות עצמיות) ותיקי אשראי של הבנקים.

מבנק ישראל נמסר בתגובה כי "הפיקוח על הבנקים הנחה את הבנקים בשבוע שעבר להיערך לאפקט קורונה בהיבטי המשכיות עסקית, כדי להבטיח שגם אם יהיו עובדים או יחידות שלא יוכלו להגיע לעבודה, השירותים הבנקאיים הקריטיים ימשיכו להינתן לציבור. במסגרת זו הפיקוח נמצא בקשר שוטף עם ממוני ההמשכיות העסקית בכל אחד מהבנקים והמפקחת בקשר שוטף עם מנכ״לי הבנקים. במסגרת זו אתמול התקיימה פגישה במשרדי בנק ישראל, כחלק מההיערכות. בפועל ניתנה הנחיה אופרטיבית לבנקים לקבוע הנחיות ולתת מענה להיבטי המשכיות עסקית. הפיקוח לא העביר הנחיות מפורטות- איך לעשות זאת, והבנקים מנהלים זאת פרטנית בהתאם לתפיסת ההערכות התפעולית שלהם".

קרדיט – פורסם לראשונה