29 ביוני 2022

מתכון לי

מתכונים במהירות ובקלות

"כשהנקתי נפלי לי האסימון על החלב בקפה שלנו, מאז אני טבעונית" – ארוחת ערב


בארוחת הערב הפעם אנחנו מתארחים אצל משפחת גנדלמן – מתן, בת 36, קלינאית תקשורת; דרור, בן 37, רואה חשבון; עומר בת 8 וחצי, גבע בן 6, ארבל בן שנתיים וחצי וירדן בת חצי שנה. גרים בקיסריה.

ארוחת הערב של משפחת גנדלמן היא ה-31 בפרויקט ארוחות הערב וזהו סיפורם:

מתן היא הבשלנית של הבית ודרור מגלה לאחרונה כישורים קולינריים שקצת מעבר לבישול פסטה במים רותחים. לפני שמונה שנים, כשמתן הניקה את עומר הבכורה שלנו, הייתה לה הארה. פתאום היא הבינה שלהניק ולשאוב חלב זה כיף מפוקפק, שמצד אחד כרוך בכאבים (לפעמים) אבל מצד שני – ממלא את הלב מאוד. בשנייה אחת נפל לה איזה אסימון על המסלול שעשה החלב בקפה שלה, מהפרה החולבת והעגל שאיננו איתה ועד לביתה. "באותו יום זרקתי את החלב לפח ותוך שבועיים כבר הייתה טבעונית 100%", היא אומרת.

דרור, שהיה רגיל לבית שיש בו שפע מוצרי חלב וגבינות, לפשטידה המושלמת של אשתו, תבשילי בשר ועוד, הבין שהחיים כנראה הולכים להיראות קצת אחרת. "מאז ועד היום היא טבעונית וכך גם ארבעת ילדינו, אבל אני עדיין לא טבעוני", הוא מספר.

"אפשר לומר שההשתלטות הטבעונית על הבית הייתה כרוכה בניסיונות מרים וכושלים, אבל למדנו המון בשמונה השנים האלו וכיום אנחנו מבשלים רק טבעוני בבית שלנו", הם אומרים. סבתה התימנייה של מתן, שגדלה רוב חייה בטבריה הייתה מבשלת גפילטע פיש לצד עלי גפן ממולאים ו"כוסא מחשי" ונאלצה לפתע ללמוד להכין בגרסה טבעונית. מתן בטוחה שהיא מלמעלה שם אומרת לעצמה "לא ככה יא עומרי", ומתעצבנת.

אפילו יש סיפור מטורף. בפעם הראשונה שהיא ניסתה להכין מתכון של סבתא שלה ל"פיתה בסיל" (בצק במילוי עלי מנגולד ובצל) בגרסה טבעונית שהמציאה, היא כנראה ממש כעסה והמיקסר פשוט נפל מעצמו והתרסק על הרצפה.

הילדים לבית משפחת גנדלמן בארוחת הערב

כמשפחה עם זיקה סביבתית וטבעונית, מה אתם מעדיפים לבשל או  משלוחים?

"אנחנו 90% מהזמן מבשלים ואם מזמינים מבחוץ זה כי הילדים ממש רוצים סושי או פיצה, טבעונית כמובן".

מה הצד החזק שלכם במטבח?

דרור: "אני חותך את הסלט (בדרך כלל עם הילדים) ומכין פסטה. אני גם האחראי הבלעדי בחצי השנה האחרונה על כל מה שקשור לארוחות הבוקר לפני המסגרות וגם בימי החופש . מנת הדגל שלי היא "טוסט פינוקים" שאוכלים כל יום שבת ובחופשים לפעמים".

מה מכינים לילדים לבית הספר? 

מתן: "לבכורה שלנו צריך לשלוח קופסת אוכל שלרוב מכילה כריך עם ממרח טבעוני כלשהו – גבינת שקדיםטחינהחמאת בוטנים ועוד, ירקות, פירות ואגוזים. במקום כריך יהיה לפעמים מאפינס פיצה טבעוני או טורטייה כוסמת או חביתיות חומוס שאני מכינה מראש".

המקרר המשפחתי

איפה אוכלים ארוחת צהריים?

דרור: "לרוב מתן מכינה את ארוחות הערב והצהריים בבית. בצהריים אוכלים בבית הגדולים ומתן – לרוב נאכל אורזכוסמת ירוקהאנטיפסטי בתנור לצד עדשים ירוקותשחורות, דאל עדשים כתומות, תבשיל חומוס ועוד".

כמה פעמים בשבוע מתכנסים לארוחת ערב?

מתן: "בכל ערב כל המשפחה אוכלת יחד, זו החלטה שלקחנו לפני כמה שנים, לעבור לעבוד קרוב ולהיות יותר יחד. בדרך כלל זה יהיה טורטיות כוסמת, טופו על שלל צורותיו (הכי אהוב בבית), דפי אורז מגולגלים, פשטידות וכמובן-סלט".

המטבח של משפחת גנדלמן

תמיד תמיד אוכלים ביחד?

"לפעמים כשמתחשק לנו משהו יוצא דופן שהילדים לא אוהבים או משהו ממש חריף, אנחנו אוכלים ממש קצת איתם ואז כשהם הולכים לישון פותחים פה במטבח עבודת צוות זריזה לארוחה מדהימה למבוגרים של הבית. זה יהיה פעמים רבות המבורגר טבעוני עם סויונז (מיונז סויה, ברור) ומלא ירקות ופטריות מטוגנות שהילדים לא אוהבים".

מעדיפים לבשל לבד או בעבודת צוות?

דרור: "יש עבודת צוות במטבח לפעמים, אבל לרוב בשגרה כשיש חוגים ופעילויות, מתן תכין ארוחת ערב והיא תחכה לילדים מוכנה כבר. כשיש אחר צוהריים רגוע יהיה יום של דפי אורז שאהוב פה מאוד ואז כולם בחיתוכים וההכנות ולבסוף גם בגלגולים".

יש מנה אהובה במיוחד על בני הבית?

מתן: "ההורים שלי מומחים בחומוס ביתי מושלם, כך שיש לנו באופן קבוע כל שבוע, משלוח חומוס מההורים שגרים כמה בתים מאיתנו. לפעמים ארוחת הערב תהיה סתם חומוס עם פיתה ואנחנו קוראים לארוחה הזאת "חומוסייה" בבית שלנו. מעבר לזה, אני אוהבת לעבוד עם מתכונים ויש לי קבוצה עם עצמי עם מתכונים מיוחדים שאהבו פה בבית".

המזווה של משפחת גנדלמן, חלק א'

מה הכי חשוב שיהיה במטבח שלכם?

מתן: "הכי חשוב במטבח שלי זה סכין טוב (הרבה חיתוך בטטות יש פה), תנור מעולה, "תבלינים של איילת" ושמן זית. אוהבים פה שמן זית בכמויות. תמיד תמיד (תמיד) יהיה טופו במקרר. המקרר שלנו מבולגן תמיד, יש בו תמיד אוכל מבושל בקופסאות, ירקות ופירות ולפעמים כל מיני אוצרות אבודים. במזווה תמיד יהיו תבלינים שונים וזה בא בתקופות. עכשיו אנחנו בתקופת קארי במיליון רמות חריפות וצבעים, אבקת בצל ואבקת שמרי בירה שהילדים התאהבו בה ושמים אותה על כל דבר".

המזווה של משפחת גנדלמן, חלק ב'

אז מה למשל אוכלים היום לארוחת ערב?

"היום לארוחת הערב נפתח חומוסייה ביתית עם פיתות שהקפאנו (אנחנו בצאת חג היום, אז אולי חלק יאכלו גם שאריות מהחג אתמול)".

יש תפקיד גם לילדים בארוחה?

"הילדים שלוקחים חלק זה לרוב הבכורה שלנו בת השמונה וחצי שחותכת, מקלפת ואפילו מערבבת במחבת החם. אח שלה בן השש עוזר בחיתוך הירקות לסלט אבל לרוב מעדיף להמשיך לבנות או לשחק בחצר".

מה עושים עם השאריות?

מתן: "את השאריות תמיד שומרים ולפעמים המבוגרים מנשנשים בהמשך או שאוכלים כולנו למחרת. אם זה פנקייק, חביתיות חומוס, טורטיות כוסמת שאני מכינה כמות גדולה, אנחנו מקפיאים לימים אחרים ולקופסאות האוכל".

איפה אוכלים בבית?

מתן: "אוכלים תמיד במטבח (שנהיה צפוף עם הצטרפות התינוקת ובקרוב נעבור לפינת אוכל ליד הסלון). אין מוזיקת רקע או טלוויזיה. רק בבישולים יש מוזיקת רקע מהפלאפון שלי או רדיו, 88 FM. רק אנחנו ודיבורים על היום שהיה. כל המשפחה יושבת יחד ואם התינוקת בדיוק רוצה לינוק, היא מצטרפת ויונקת ליד שולחן האוכל. בקרוב היא תתחיל לאכול איתנו, כבר ניסתה לקחת לי אפרסק מהיד אתמול".

מה עושים כשמסיימים לאכול ומי אחראי ניקיון?

מתן: "כשמסיימים לאכול, הילדים הולכים להתקלח עם אבא שצריך לקלח את הילדים הקטנים יותר. אני נשארת לזמן שקט של ניקיון השולחן (הגדולים מפנים את הכלים שלהם לפי שהולכים להתקלח) ולפעמים מעמיסה למדיח את הכלים. בפועל, התינוקת תמיד רוצה לינוק בזמן הזה ודרור מעמיס למדיח בהמשך הערב כשהם ישנים או בבוקר רחמנא ליצלן".

מתכון ל"טופו במבה"

חומרים:

2 חבילות טופו

2 כפות גדושות של חמאת בוטנים

3 כפות סוכר

2 כפות חומץ

2 כפות רוטב סויה

1 כף שמן שומשום

2-3 שיני שום כתושות

1 כף סילאן

אנחנו מוסיפים גם אבקת שמרי בירה (כמובן) ואבקת בצל 

שמן זית לטיגון

ההכנה:

חותכים את הטופו לקוביות. מחממים שמן זית במחבת ומטגנים את הטופו.

בינתיים מערבבים את שאר המרכיבים בקערה.

לאחר שהטופו עשוי לחלוטין, מוסיפים את הרוטב ומבשלים על אש נמוכה כעשר דקות.

מגישים עם אורז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

קרדיט – פורסם לראשונה