7 בדצמבר 2022

מתכון לי

מתכונים במהירות ובקלות

כך תכינו קייזרשמרן כמו באוסטריה – מתכונים


קינוח הקייזרשמרן זכור לי כבר מגיל הילדות, אי שם באוסטריה. כילד הייתי נוהג לטפס על הרים, כי רוב אוסטריה היא בעצם הררית ובתום כל טיפוס נהגנו לאכול את הקינוח בבקתה ההררית של הוריי. בחורף כשחזרנו מהסקי, אימי הייתה ממתינה לנו בבקתה עם צלחות גדושות של קייזרשמרן וריבת פטיפור בטעמים מתחלפים, פעם פירות יער, פעם תפוזים ופעם משמש.

יש דרכים רבות להגיש קייזרשמרן. במקור, הוא נעשה בכלל עם תפוחי אדמה ובגלגולים מגלגולים שונים הוא הפך למתוק. בסופו של דבר מדובר במעיין פנקייק אוורירי וקרוע. כמו מקושקשת, רק של פנקייק, שאפשר להגיש עם תפוחים מקורמלים, או עם ריבה, אפשר עם צימוקים ואפילו עם שקדים. אני נוהג להגיש דווקא עם כדור גלידה והרבה אבקת סוכר. לפני שתתקוממו על ניסיון הניכוס האוסטרי שלי את הקינוח עליו גדלתי, מיד אסביר. האימפריה האוסטרו-הונגרית שלטה על מדינות רבות, לכן ניתן למצוא את הקינוח במדינות רבות באירופה, בכל אחת מהן בגרסה מקומית מעט שונה. לטעמי, ואני לא משוחד, המקור האוסטרי הוא הטעים ביותר.

כשפתחתי גלידרייה בישראל, לא ידעתי שהישראלים מכירים ואוהבים את הקינוח הזה והגיעו לא מעט לקוחות שבדיוק חזרו מטיול בווינה או בזלצבורג וטעמו שם קייזרשמרן ושאלו אם אני מגיש כזה קינוח והתפלאו מאוד לשמוע ששף קינוחים אוסטרי מגיש זאכר טורט אבל לא קייזרשמרן. הם סיפרו שהם טעמו את הקינוח בטיולי הסקי שלהם, וכעסו ממש כשגילו שבעסק אוסטרי אין קינוח שכל כך מזוהה עם אוסטריה. זו הסיבה שהחלטתי להגיש את הקינוח בגלידרייה.

____

שטפן מאכר הוא שף גלסייר שנולד בווינה וחי בתל אביב, לאחרונה הוא פתח בה את הגלידרייה האוסטרית "שטפן"

קרדיט – פורסם לראשונה