2 ביוני 2023

מתכון לי

מתכונים במהירות ובקלות

איך להכין בראוניז מושלמים – וואלה! אוכל


אז איך אתם מעדיפים את הבראוניז שלכם? ספוגיים כמו עוגה או נימוחים ודביקים במרכז כמו פאדג'? אין ספק שבראוניז טובים הם הקינוח השוקולדי האולטימטיבי והכי כיף שאפשר להתאים אותו לטעמכם האישי ולהוסיף לו פרלינים, אגוזים, ציפוי מבריק או פשוט כדור גלידה בצד. בשביל שכל הטוב הזה ייצא כמו שאתם מעדיפים ואוהבים, יש מספר כללים שכדאי לשמור עליהם ואז הסיכוי שיתפקשש לכם קלוש ביותר.

שוקולד איכותי

בראוניז טובים עשויים משוקולד איכותי ולא מקקאו. הסוג המועדף הוא שוקולד מריר עם לפחות 66% מוצקי קקאו, אבל גם זה נתון לטעמכם ושיקולכם, ניתן להשתמש כמובן גם בשוקולד עשיר יותר במוצקי קקאו אבל לא כדאי להשתמש בשוקולד עם פחות מ-50%. מומלץ לא להשתמש בנטיפי שוקולד או שוקולד צ'יפס (אותם אפשר להוסיף לתערובת). ככלל, בראוניז טובים מכינים אך ורק משוקולד איכותי שממיסים בזהירות ובעדינות (כדי שלא יישרף) רצוי בבן מארי.

חמאה

חומרי גלם איכותיים הם הבסיס החשוב ביותר להצלחת כל מתכון. כמו שהמלצנו על שימוש בשוקולד איכותי, גם למקור השומני בבראוניז יש חשיבות ועל כן אנחנו ממליצים על שימוש בחמאה. החמאה חייבת להיות בטמפרטורת החדר ולא קרה מדי.

ביצים

הקפידו שהביצים תהינה גם כן בטמפרטורת החדר ולא קרות מדי. כמו כן הקפידו לפני הערבוב של הביצים עם השוקולד, שהשוקולד התקרר אחרי ההמסה (לטמפרטורת החדר) בכדי שחום השוקולד המומס לא יבשל את הביצים (דבר שפוגם במרקם).

מלח

הוסיפו מעט מאד מלח למסה של הבראוניז, זה מדגיש את טעמי השוקולד (מי שאוהב שילוב של שוקולד ומלח יכול להוסיף גם מלח ים אטלנטי למסה או לפזר מעט מעל, לפני שמכניסים לאפייה).

תוספות

אם אתם רוצים להפתיע את עצמכם בכל פעם מחדש, גוונו את התוספות שאתם מוסיפים לתערובת אבל הקפידו לא להעמיס מדי בתוספות (אגוזי לוז, פרלינים שנמסים באפייה ומוסיפים טעם נהדר, שוקולד צ'יפס, שקדים, סוכריות עדשים צבעוניות וכד'). אפשר גם לגוון ולצפות את הבראוניז אחרי האפייה בגנאש שוקולד (או שוקולד לבן), שברי אגוזים, מקופלת, שלל סוכריות וכל מה שהדמיון והחשק מובילים אתכם אליו.

האפייה

אולי החלק החשוב ביותר בהכנת בראוניז. הקפידו לא לאפות אותם יותר מדי זמן, כי אז התוצאה תהיה עוגה יבשה, אבל גם לא מעט מדי זמן, כי אז המרכז יהיה שמנוני מדי ונוזלי. בראוניז צריכים זמן אפייה קצר יחסית ובתבנית שאוגרת חום (עדיף ממתכת ולא מסיליקון או זכוכית) והם מוכנים כשחלקם העליון יבש וסדוק מעט אבל בפנים הם עדיין נימוחים ודביקים (אפשר לנעוץ קיסם ואם הוא יוצא "מלוכלך" אבל לא רטוב מדי, זה הזמן להוציא מהתנור). זכרו שמחוץ לתנור, עד שהבראוניז מתקררים לחלוטין, הם עדיין ממשיכים להיאפות מעט מהחום שנאגר בתוכם (אפשר להכניס למקפיא לחצי שעה, רצוי כשהתבנית מכוסה, או להניח את התבנית על מי קרח, מבלי שייגעו בבראוניז, על מנת להפסיק את תהליך האפייה).

לקרר לפני החיתוך

הקפידו לצנן את הבראוניז היטב לפני שאתם חותכים אותם. אפשר אפילו לקרר שעה-שעתיים במקרר (או חצי שעה-שעה בפריזר), זה מקל מאד על החיתוך. כמו כן הקפידו להסיר את השוליים, כלומר לחתוך את הבראוניז כ-1 ס"מ מהשוליים (שבדרך כלל יוצאים מעט יבשים ולא עסיסיים כמו שבראוניז צריכים להיות). את השוליים אפשר לשמור ולהכין מהם כדורי שוקולד או בסיס לעוגות מוס.

מרגישים שאתם מוכנים?

הנה כמה מתכונים לבראוניז מנצחים:

מתכון לבראוניז אגוזים וטופי
מתכון לבראוניז הפתעות
מתכון לבראוניז שוקולד קלאסייםקרדיט – פורסם לראשונה